Bu proje Erasmus+ Programı kapsamında Avrupa Komisyonu tarafından desteklenmektedir. Ancak burada yer alan görüşlerden Avrupa Komisyonu ve Türkiye Ulusal Ajansı sorumlu tutulamaz.

3. Ulusötesi Toplantısı

"Güvenilir Süt Güvenilir Gelecek için Sürdürülebilir Süt Hijyeni Eğitim Modeli" adlı Stratejik Ortaklık Projemizin 3. Ulusötesi toplantısı Çek Cumhuriyeti'nin Prag kentinde yapıldı.

Avrupa Birliği Bakanlığı Erasmus+ Programı Ana Eylem 2 (KA2) İyi Uygulamaların Değişimi ve Yenilik için İşbirliği Mesleki Eğitim Stratejik Ortaklıklar Programı kapsamında Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen, Aydın İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce yürütülen ve “Sustainable Milk Hygiene Training Model For Safe Milk and Safe Future” "Güvenilir Süt Güvenilir Gelecek için Sürdürülebilir Süt Hijyeni Eğitim Modeli" adlı Stratejik Ortaklık Projemizin 3. Ulusötesi toplantısı Çek Cumhuriyeti'nin Prag kentinde yapıldı.

Çiğ süt hijyeninin ilimiz için önemini göz önüne alarak hazırlanan; süt hijyeni için eğitim modeli hazırlamayı, çiğ süt üretim sektöründeki mesleki grupların uzmanlık ve becerilerini artırmayı ve çiğ süt üretimini hijyen kriterleri bakımından AB standartlarına ulaştırmayı amaçladığımız projenin, 27-31 Ağustos 2017 tarihlerinde gerçekleştirilen üçüncü ulusötesi toplantısına; Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fuat Fikret AKTAŞ, Vali Yardımcısı Mustafa YILDIZ, Aydın İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden Ziraat Yüksek Mühendisi İlknur BÖĞREKCİ, Ziraat Mühendisi Dr. Ebru SERTER, Aydın Valiliği AB ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezinden Merkez koordinatörü Reyhan TÜRKMEN,   Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesinden Prof. Dr. Şükrü KIRKAN, ve Yard. Doç. Dr. Uğur PARIN, ÖRKOOP - Nazilli ve Çevresi Tarımsal Kalkınma Kooperatifinden Veteriner Hekim Ali Özdeş ve Gıda Teknikeri İlknur TURAL, Hollanda Dairy Training Centre uzman eğitimci/danışmanı Ciska Anema, ve Asociacesoukroméhozemědělství Českérepubliky proje uzmanı Jakub SKABA ile Anezka Krajnikova katıldı.

Ulusötesi toplantı kısa bir giriş ve programın gözden geçirilmesi ile başladı. Projenin faaliyet takvimi, bütçe yönetimi, raporlamalar ve Milli Eğitim Bakanlığınca onaylanan eğitim modülü ve Çiğ Süt Analizlerinin sonuçları hakkında sunumlarla değerlendirmeler yapıldı. Görsel ve basılı eğitim materyalleri, Türkiye’de yapılacak Sonuç Paylaşım Toplantısına ortakların katkısı ve iş bölümü konuları görüşüldü.

Proje ortağı evsahibi Asociacesoukroméhozemědělství České republiky’in programladığı araştırma ve analiz merkezleri ile bir süt sığırcılığı işletmesinin ziyaret edildiği toplantı, katılım sertifikalarının dağıtımı ile sona erdi.

 

31.08.2017